0532 217 93 52

W

Doğalgaz Mobil Sistem

Mobil Sistemi Nedir?

           Doğalgaz mobil sistem villa, konut, okul, iş yerleri, apartman site gibi yerlerde binanın yapım aşamasın da planlanarak uygulanan mobil sistemdir. Kısaca boruların bir merkezden kullanma suyu musluklarına zeminde gömülü olarak dayanıklı, sağlam kılıf içinde asıl borunun hattının çekilmesi işlemidir.

Teknolojinin yenilenmesiyle hem dekoratif olarak hem de maliyet olarak birçok güzellik sunulmuştur. Doğalgaz mobil sistem de bunlardan biridir. Yaşadığınız evin tamamen tadilata sokmak bildiğiniz gibi en çetrefilli iş hele de doğalgaz ve su tesisatı yenilenmesi. Eskiden evinde sobalı doğalgaz olanlar pek te memnun kalmıyorlardı. Bu yüzden petekli sisteme geçmek isteyenlerin sayısı haylice arttı. Doğalgaz mobil sistem  kombinin altında boruların vanaları var ve ısınmasını istediğiniz odanın vanasını buradan açıp tasarruf sağlayabiliyorsunuz.

İkinci olarak bu sistem tamamen yerin altından geçiyor ve haliyle yerin hasar görmesini sağlıyor. Yerin altında olmasının başka bir faydası ise sıcak su borularının geçtiği yollarda peteğe sıcak su dolaşımı olana kadar evinizin tabanından da ısıtma yayılacaktır. Aklınıza gelecek ve şüphe içine düşürecek tamamen yerin altında yapılan dizayn üstü kapanıyor ve arıza durumunda taban tekrardan kırılacak mı diye bir soru aklınıza gelebilir. Bu sistemde kullanılan borular bir koruyucu kılıf içerisinde ve arıza çıkarma durumlarında aynı elektrik tesisatında olduğu gibi içindeki boru çekilerek alınıyor ve yenisi yerine takılıyor.

Taban tekrardan kırılma işlemi görmüyor. Doğalgaz mobil sistem tecrübeli tesisat ustaları tarafından yaptırmanız gerekmektedir. Sebebi ise borular odaları dolandığından ve o borular çok sert olduğundan boruyu oradan alıp yenisini takabilmek bir hayli zahmetli hale gelebiliyor. Bazen tekrar monte edilemeyip yerin tekrardan kırılmasına sebep olabiliyor. Ama borular dayanıklı olduğundan bu sistemde kaçak olma riski çok az seviyeye düşüyor.

Normal dirsekli boru tesisatına göre biraz daha masraflı oluyor özellikle borular seçilirken oksijen bariyer kılıflı borular tercih edilmektedir. Oksijen bariyerli boruyu test edebilirsiniz. Test edebilmek için bir parça bariyerli boruyu ateşle yakmaya çalışın çok zor tutuşur ve yandığında 1-2 dk. sonra tekrar eski halini almaktadır. Yani diğer plastiklerdeki gibi ateşe maruz kalınca kolay kolay ateş almıyor yangın ve hasar riski minimum seviyeye inmiş oluyor.

Mobil Sistem Avantajları

Doğalgaz Mobil sistem diye adlandırılan bu uygulama, klasik kalorifer sisteminin eksilerini ortadan kaldırmaktadır. Normal kalorifer sistemlerinde çekilen birçok boru hattı yerine mobil sistem sayesinde sadece tek bir boru hattı çekilmektedir. Daha az kolon borusu kullanılarak malzeme ve maliyetler de azalma olur.

Klasik sistemlerde birçok kolon hattı olması ve her boru hattı için zemin betonunun kırılması gibi zaman alan işler de doğalgaz mobil sistem sayesinde büyük ölçüde azaltılmaktadır.

Ayrıca estetik açıdan kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktadır.