0532 217 93 52

W

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı yaptırmadan önce alanında gerçekten uzman kişilerle görüşmeniz sizin ve doğal gaz tesisatının güvenliği için şarttır. En Azından referans olabilecek bu işte yaptıkları çalışmaları görebileceğiniz insanlarla görüşün.

Kullanılacak malzemeleriniz kaliteli ve bilinen markalar olsun. Kullanılacak yerlerde radyatör sayısı ve büyüklükleri bulunduğu alanı ısıta bilmelidir. Eski tip tesisatlar da odalarda dolaşan borular hem göz zevkinizi bozmakta hem de ısınma anlamında size daha maliyetli olacaktır. Bunun yerine kollektör sistemi doğalgaz tesisatı yaptırmalısınız. Buradaki avantajınız eski tip tesisatları ısıtma suyunu en son radyatöre ulaştırmak için uzunca bir yol kat ediyor. Diğer sistemde ise her radyatöre çekilen direk su borularıyla anında bütün radyatörlere suyu ulaştırır, ciddi tasarruf demektir.

Bu tesisat yapılırken yer kırılarak borular döşenir, üzerine atılan şap betonu sonrası gizlenmiş ve bir anlamda yerden ısıtmalı sistem zeminde de kışın özellikle bir sıcaklık sağlar. Herhangi bir arıza durumunda hiçbir yer sökülmeden bu boruların içinden yenisiyle değişim rahatlıkla yapılır. Kullanmak istemediğiniz yerlerin kombi altındaki kollektör den kelebek vanasını kapatıp tasarruf edebilirsiniz. Radyatör altına takılan muslukla radyatör suyunu komple boşaltıp yaz dönemlerinde radyatör bakımlarınızı yapıp, peteklerin havasını alın ki ısı dalgalanmaları olmadan bütün radyatörlerden aynı sıcaklığı yakalayın. Seçtiğiniz kombi yetkili servis ağı yaygın olan ve uzun süre kullanılabilecek olan seçilmelidir.

Eğer peteklerin toplam uzunluğu 7-8 metre ise konveksiyonel tip kombi, daha fazla ise ısıtılacak alan geniş hacimli ise de yoğuşmalı kombi almalısınız. Ciddi anlamda tasarrufu ve değerini ancak yıllar sonra amorti edersiniz.

Yaptırdığınız tesisat da özellikle mutfaklarda kullanılan ocak tehlikeli hallerde gaz tahliyesinin düzgün sağlanması gereklidir. Kesinlik camlarda açılın menfez her zaman açık bir şekilde olmalı ve hiç bir şekilde kapatmamalısınız. Bu hatalar can kayıplarına yol açması aşikardır.

Bacaya bağlanan tipte bir kombi kullanılacaksa borular, TSE onaylı olmalı aspiratörlere takılan borularla yapılan bağlantı çok tehlikeli olmakta bunun örneklerini zaman zaman duyuyoruz. Kullanım rahatlığı tartışılmaz muhtemel risklerini düşünüp o şekilde hareket etmeliyiz. Herhangi bir olumsuzlukta yetkili kişilerle görüşerek, kombi bakımlarında bu kişilere periyodik yaptırmanız menfaatinize olacaktır.