0532 217 93 52

W

Yerden Isıtma Sistemleri

Günümüzde enerji tüketimi bütün dünyada problem haline gelmiş ve ekonomik yollar aranmaya başlamıştır. Bu nedenle yerden ısıtma sistemleri yaygınlaşmış ve gelişmeye başlamıştır. Türkiye’de bu sistem 1980 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır ve hala kullanılmaktadır.

Bu sistemde gerekli olan ısı 40-50 derecelik ılık su ile sağlanır ve yerden ısıtma sistemleri ile homojen şekilde ısı dağılımı yapılır. Odalar arasındaki ısı farkı neredeyse yok denecek kadar azdır, standart ısı sistemlerinde ısı tavanda birikirken yerden ısıtma sistemlerinde bu durum söz konusu değildir.

Konutlarda, camilerde, hastanelerde, hamamlarda, yüzme havuzlarında, seralarda ve istenilen mekânlarda kullanılırlar. Yerden ısıtma sisteminin özellikleri ise şunlardır;

-Homojen ısı dağılımı sayesinde insan yapısına en uygun ve ekonomik ısınmayı sağlar.

-Hava nemindeki azalmayı önlediği için üst solunum yolları açısından sağlıklı bir sistemdir.

-Radyatörlü sistemlerde tavan ve ısıtıcıya yakın bölgeler ısınıp geri kalan yerler ısınmaz, ancak bu sistemde homojen bir ısı dağılımı olması %50’ye varan enerji tasarrufu sağlar.

-Seralarda yerden ısıtma sistemlerinin kullanılması durumunda %50’ye yakın tasarruf edildiği gibi alınan verim de artar.

-Oda içerisinde yer kaplayan radyatör olmadığı için oda istenildiği gibi dekor edilebilir.

-Ekonomik bir sistemdir.

Yerden ısıtma sistemleri üç şekilde uygulanmaktadır:

Sulu Borulu Yerden Isıtma Sistemi:

Kaba inşaat devam ederken, taban döşemesi yapılmadan önce sistem döşenir.

Bu sistem 40-45 derece sıcak su ile çalışır, bu derecelerde sıcak su verebilen her türlü ısıtıcı kullanılabilir.(Doğal gaz, kömürlü kazan, güneş enerjisiyle çalışan ısıtıcılar ve elektrikli kombi)

Kablolu elektrikli yerden ısıtma:

Rezistans özellikli kablolar kullanılarak kurulan sistemdir. Kullanılan kablolar genellikle 16-18 Watt/metredir. Kaba inşaat devam ederken son zemin şapı öncesi ya da tadilat sırasında uygulanır. Bu sistem doğalgazın olmadığı yerlerde çok ekonomik ısınma imkânları sağlar. Her oda bağımsız şekilde istenilen sıcaklığa ayarlanabilir ve enerji kaybı yaşanmaz. Makine dairesi gerektirmez, termostattan sistem açıldığında üst döşemenin malzemesine göre ortalama 10-30 dakikada ısınma tamamlanır.

Karbonik filmle yerden ısıtma:

Karbon ısıtma filmleri kullanılarak kurulan sistemdir. Bu filmler laminasyon yöntemi ile elde edilirler ve içlerinde tel ya da rezistans yerine karbon zerrecikleri vardır.

Üst döşeme altlarına uygulanabilir, ıslak zeminler bu sistemin kurulması için uygun değildir.