0532 217 93 52

W

Su Tesisatı

Su tesisatı yapılara bir kuyudan veya su kaynağından temiz suyun borular yardımıyla ulaştırılması ve aynı zamanda pis suyun yine borular yardımıyla dışarı atılmasıdır. Su tesisatı kurulumunda suyun kaynağında aranacak özellikler şöyledir; su sıcaklığının 7-12 derece arasında olması, suyun temiz, renksiz ve berrak olması, kokusuz ve sertlik özelliklerinin standartlara uygun olması, zararlı mikroorganizma ve bakterileri barındırmaması.

            Su tesisatı boruları döşenirken olası bir sorunun anlaşılması ve giderilebilmesi için boruların erişilebilir olması çok önemlidir. Kullanılan boruların donmaması için izole edilmesi de önemli hususlardandır. Su hızının yüksek olması ya da ani açılıp kapanması basınç farklılığı yaratıp diğer tesisat elemanlarına zarar verebilir. Bu yüzden eğim sayaçtan yukarı doğru olmalıdır.

 Temiz su tesisatı:

            Sayaçtan ya da suyun kaynağından başlayarak kullanma yerlerine kadar tüm temiz su donanımlarını içerir. Kendi içerisinde de soğuk su tesisatı ve sıcak su tesisatı olarak ikiye ayrılır, bu nedenle kullanılacak sisteme göre tesisat boruları da değişmektedir.

 Temiz su dağıtma sistemleri kolon sistemi, basınçlı depo sistemi ve dizi sistem olmak üzere kendi içerisinde üçe ayrılır.

 Pis su tesisatı:

            Yapılarda kullanılmış suların şehir kanalizasyonlarına iletilmesini sağlayan tüm sistemlere pis su tesisatı denir. Pis su tesisatları bina içi, bina dışı ve yağmur suyu olmak üzere üçe ayrılır. Montaj hatası, kullanım hatası, yanlış malzeme kullanımı gibi sebepler su tesisatlarında arızalara neden olabilmektedir.

 Temiz su tesisatlarında görülebilecek arızalar ve sebepleri;

            Su kaçağı, boruda delinme, boruların birleşim yerlerinde tam oturmama, yanlış malzeme kullanma gibi sebeplerden olabilir. Boruların paslanması; boru dış kaplamalarının özelliklerini kaybetmesi, boruların kullanım ömürlerinin bitmesi gibi sebeplerden meydana gelir. Duvar ve tavanlarda terleme, boru izolasyonlarından kaynaklanır ya da borular sıcak ortamdan geçirilirse olabilir.

 Pis su tesisatlarında görülebilecek arızalar ve sebepleri;

            Gürültü, boru çapının yanlış seçilmesi, boru tıkanması, kullanılan malzemelerin yanlış seçilmesinden kaynaklı olabilir. Koku yapması, sifon çalışmasında sorun olabilir veya boruların bağlantı noktalarında sızma olabilir.

            Su tesisatının uzun ömürlü olması için kurulumu sırasında gereken özen gösterilmelidir. Özensiz ve gelişigüzel yapılmış tesisatlar ilerde birçok problemi beraberinde getirecektir. Bu yüzden standartlara uygun parçalar özenli bir şekilde döşenmelidir.